Sen Fast, Ben Furius: Hızlı ve Öfkeli 10 İncelemesi

Tonguç AKARCA
2 min readMar 9, 2024

--

Hızlı ve öfkeli serisini mükemmel yapan formül nedir?

#podcast #filminceleme #dizifilm

Merhaba değerli dinleyen ve izleyen. Yaşın kaç, hangi jenerasyonsun bilmiyorum ama benim gibi 40’lık delikanlılar hızlı ve öfkeli serisine bayılır, boş kaldıklarında 2 bira açıp izlerler.

Dediğim gibi 50’lik delikanlıların film serisi baba filmi ise bizim de Matrix, Fight Club ve hızlı ve öfkeli. Canın mı sıkkın aç; hızlı ve öfkeli izle, sevgilinden mi ayrıldın aç izle, üniversiteyi kazanamadın mı aç izle, takımın maçı kayıp mı etti aç izle. Her derde deva, her akşamın sabahında; her sabahın akşamında mutlaka bir doz ısrarla izleyiniz.

Bu yazıya sebep serinin 10uncu filmi. Yine aynı formül, aile ve eski dostlar toplanmış, herkes harika vakit geçiriyor. Yüzlerinde geçmişin izleri ama esmerleşmiş bir olgunluk. Yaşanmışlıklar hareketlerin yavaşlığı ile bütünleşiyor.

Hiç bir güzel an sonsuza kadar sürmez; işte filmin en vurucu noktası burası.

İlk filme dönersek, araba ile soygunlar yapan bir çete var ve sıradanlık diz boyu, heyecan yok, rutine bağlamış soygunlar. Ama Brian diye bir yakışıklı abi geliyor, hemen rekabet, yarışmalar, güzel kızlar, adrenalin ve film direk bizi içine çekiyor.

Formül basit, her erkeğin sevebileceği kadar basit.

Onur, aile, rekabet, dostluk, tutkulu aşk, hızlı arabalar, biraz da içki var. Abartılı patlamalar, çizgi film tadında fizik kurallarına aykırı hareketler yarışlar ve dövüşler. Anında içine alıyor sizi ve peşinizi bırakmıyor. Hiç düşünmenize gerek yok, kim hain düşünmenize gerek yok. Bam bam bam, sadece saf aksiyon ve macera.

Bu formül zaten konsept olarak başka hiç bier seriye uygulanamaz.

Gelin formüle biraz bakalım:

1- ilk filmde polis arabalı soyguncuların peşine düşüyor. Mini etekli bayrak yarışı kızları arasında bir onur ve aşk, dostluk hikayesi izliyoruz,

2- ikinci filmde yakıt tankerleri çalıyorlar, ekip büyüyor,

3- tren felan soyuyorlar, arabaları girebildiği her yere sokuyorlar, ölenler kayıplar var ama olsun aile devam ediyor,

4- tank felan çalıyorlar, her yeni seride dönemin popüler oyuncuları ekleniyor

4’den sonra neler olduğunu pek saymadım.

Bende Apple TV iTunes var ve her birthday filmi inanılmaz uygun fiyata alıp dijital ölümsüz ve yersiz arşivime ekledim. Popüler streaming servisleri kapansa, filmi arşivlerinden çıkarsalar bile ömür boyu benimle gelecekler.

5- saymaya devam edeyim, jandarma karakolundaki kasayı çalıp uyuşturucu baronunu öldürüyorlar. Onuncu filmi başlatan olay da buymuş zaten en başta görüyoruz.

6- abu Dabi

7- tokyo,

8- Londra

9- Tiflis gibi dünya şehirleri ile devam ediyorlar.

Peki son filmde kimler katılıyor yeni ekibe. Amazon prime serisinde reacher dizisinden tanıdığımız iri kaslı abi, diğer ünlümüz kaptan marverl Brie Larson, ve son olarak Aqua man Jason momoa.

İnanılmaz klişe, yani bitmiyor, nereden tutsan ıslak ıslak klişe aklıyor, leş gibi ama çok akışkan, akıyor gidiyor izlerken.

Daha fazla konuşmadan, yanlışlıkla spoiler vermeden podcast burada bitirmek istiyorum ve sizi filmi izlemeye davet ediyorum. Şimdiden iyi seyirler.

--

--

Tonguç AKARCA

Gündemdeki ilginç haberler, tartışma yaratan konular, ve enteresan olaylar üzerine kendi üslubumda yorumladığım videolar yayınlıyorum.